Granica polsko-niemiecka

Za grzechy ojca

Napisał środa, 06 luty 2013 18:50

Odkąd odkrył prawdę o nazistowskiej przeszłości ojca, chce odnaleźć i ochronić przed zniszczeniem i zapomnieniem opuszczone cmentarze żydowskie. Wykonanymi przez siebie narzędziami wydobywa na powierzchnię nagrobne płyty. W ten sposób ocalił już kilkadziesiąt miejsc pochówku w Polsce i Niemczech.

Kostrzyńskie Pompeje

Napisał środa, 13 marzec 2013 12:26

Władze Kostrzyna nad Odrą realizują plan rewitalizacji zniszczonej podczas wojny starówki. Nie wszystkim mieszkańcom dawnego Starego Miasta podoba się ten pomysł.

Sami swoi z Białkowa

Napisał środa, 13 marzec 2013 14:23

Mówią, że pochodzą z Polesia, ale zaraz dodają: „mieszkamy w Białkowie”.  Bo kto mieszka w tej wiosce, tego strony rodzinne rozciągają się nie nad pobliską Odrą, ale gdzieś wśród bagien rzeki Jasiołdy w obwodzie Brzeskim na Białorusi.

Jakub Böhme ze Zgorzelca

Napisał środa, 13 marzec 2013 14:38

Ze Starego Zawidowa roztacza się widok na trzy państwa: Czechy, Niemcy i Polskę. Ziemia chyli się ku Nysie Łużyckiej, płynącej malowniczą doliną. Od strony Zgorzelca i Lubania wyrastają stożkowate wzgórza ze ściętymi wierzchołkami. Wulkaniczna Landeskrone zastygła na horyzoncie od strony Görlitz.  Masyw Gór Izerskich podskakuje w lusterku, w rytm wybijany przez dziury w asfalcie. Tutaj kończą się Sudety. Drogę żłobią koleiny i trzeba skupić uwagę na księżycowej nawierzchni.

Na Zachodzie bez zmian

Napisał środa, 13 marzec 2013 15:09

60 lat po śmierci Józefa Stalina w Polsce wciąż znajdują się miejsca, upamiętniające dyktatora. Na pograniczu zachodnim roi się od pamiątek po systemie komunistycznym.

Kein zweites Duisburg

Napisał piątek, 08 marzec 2013 00:00

Das Rockfestival im polnischen Kostrzyn steht unter dem Eindruck der Tragödie von Duisburg. Die Veranstalter versichern aber, dass alles sicher sei. 

In Deutschland strafbar, in Polen legal. Auf den Grenzmärkten an der Oder und Neiße werden SS-Abzeichen, Hakenkreuze, T-Shirts mit rechtsextremer Symbolik und rechtsextreme Musik verkauft. Polen ist der größte europäische Produzent rechtsextremer Propaganda. Denn nicht der Handel mit den NS-Devotionalien ist verboten, sondern der Vertrieb zu politischen Zwecken.

Stalintreu im Oderbruch

Napisał czwartek, 29 sierpień 2013 08:39

Entlang der deutsch-polnischen Grenze wimmelt es von sozialistischen Ehrenmalen und Monumenten. Selbst eine Stalin-Tafel ist geblieben. Die Einwohner wehren sich gegen die Beseitigung der Relikte.

 

Gdzie Aktualnie Znajdujesz się:

Wyszukiwarka

Kategorie